Backpunch.

On November 20, 2009, in Generelt, by Katarina

maloja snow 1
Bild: www.maloja.se  (Bättre bild på de bruna tightsen Mach 1/1)

Smärre bakslag idag efter en allt för sen latte med dubbel espresso. Insomnia.Vaknade med snorig näsa igen och huvudvärk. Det blev en fjärde vilodag den här veckan.

Igår damp det ner ett träningsprogram fram till v 5. Fredag är den nya vilodagen. Och vinterns stora utmaning (förutom Thereses snabbdistanpass:) är 3h resp 4h på MTB. Varje vecka. Kanske hittas jag i januari ihjälfrusen i en snödriva, eller så klara jag mitt mission. Just nu känns det lätt. 12 grader, 15 grader är ju ingen ovanlighet i juni.

Så jag ska ladda med tomtegröt och äggmacka. 8.00 från Slottstaden blir den nya lördagsrutinen. Sedan 4 h likt en myrslok snusandes upp nya stigar. Fast imorgon ansluter jag till MTC, Skabersjö parkering kl 09.00. Blir det för många stopp kommer jag köra vidare. Har jag tur blir det en snabbegrupp, har jag riktig tur blir jag avhängd, sådant gillas skarpt, det gör mig förbannad och ännu mer motiverad.

Distans behöver iof  inte gå så vansinnigt fort, men om man stannar stup i ett blir det bara kattskit av alltihopa. Är den en sak jag kan gnälla över just nu så är det att mitt träningssällskap haltar väldigt. John är bra att träna med i skogen,  han kör fort där det är tekniskt och jag får jaga hårt. Tyvärr är vi dåliga på att tajma ihop oss, eller så är jag  helt enkelt otrevlig och jobbig:) 
Jag vill ha det som det var i helgen, bra fart, mycket “go”, adrenalin och jävlar anamma. Någon fick slita, men det är så man blir bättre, det finns inga genvägar, bara hårt arbete. 

 Kasper är det deciderat bästa träningssällskapet, hård och jäkligt stark.

maloja snow run
www.maloja.se

PS. Slaget om Skanör sker på söndag. Med start från turbinen kl 10.00. Steamy Windows. DS.

 

3 Responses to “Backpunch.”

  1. Anna says:

    Vila är piss men det är bättre nu än senare framåt våren. Hon är tuff coach T men om någon fixar passen så är det du. Statan i gatan vad cykling tar tid jämfört med löpningen. Jag tycker du är skithäftig som satsar för fullt. Hoppas snuvan ger sig fort. Krya på dig. Kram!

  2. john says:

    idag var det okej, passa mig bra som var lite seg i huvudet från gårdagens fredagsmys, åkte landsväg i eftermiddag och blev bekant med herr vägg. Drog själv upp tempot och blev straffad… hårt!

    “carrera” snubben sa ju något vettigt idag, att det räcker gott och köra 1-2h om man kör hårt. XC kräver att man är explosiv, marathon är en annan femma.

  3. Katarina says:

    Anna, ja det är verkligen tufft mentalt när man blir dålig och tvingas vila. Du har helt rätt, cykel tar lite mer tid. Dessutom har man ca 1 h efterarbete vid hemkomst… Bad.

    Kram till dig tuffing :)

    John, det var ju korkat att ge sig iväg igen :) Det var ju att be om att vägga!
    Bra kört idag trots seghuvudet.

Leave a Reply